آزمون زبان دولینگو Duolingo چیست؟

آزمون‌های زبانی که تاکنون مورد پذیرش دانشگاه‌های کانادا قرار می‌گرفت، تنها شامل آیلتس آکادمیک، تافل و یا CELPIP بود. با توجه به گسترش اپیدمی کرونا و بسته شدن موقتی بسیاری از مراکز آزمون آیلتس و تافل، اغلب دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا و برخی موسسات آموزشی امریکا آزمون دولینگو را به عنوان یک مدرک معتبر برای پذیرش تحصیلی قبول می‌کنند.
وب سایت رسمی دولینگو اعلام کرده است که این آزمون در بیش از ۱۵۰ موسسه آموزشی کانادا مورد پذیرش قرار گرفته است. آزمون زبان انگلیسی دولینگو راهکار جدید و بسیار خوبی برای دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارند.
سازمان دولینگو از سال ۲۰۱۲ با هدف بهبود دسترسی به آموزش و افزایش یادگیری شروع به کار کرد. دو سال بعد Duolingo آزمون زبان خود را به عنوان جایگزینی برای تافل و آیلتس ارائه کرد.
آزمون دولینگو نمونه‌ای از برگزاری ایمن آزمون زبان است و بسیار راحت و کاربرپسند است. این آزمون آنلاین برگزار می‌شود وعلاوه بر امتیاز تست‌های زبان، نمونه رایتینگ (Writing) و مصاحبه ویدئویی را نیز شامل می‌شود.

زمان آزمون زبان دولینگو Duolingo چقدر است؟

زمان این آزمون یک ساعت (۶۰ دقیقه) است و هزینه آن نسبت به سایر آزمون‌های بین‌المللی زبان بسیار پایین‌تر و در حد ۴۹ دلار است. آزمون زبان Duolingo از مجموعه‌ای از سوالات تشکیل شده است که با پاسخ صحیح به یک سوال، میزان سختی سوال بعدی تا حدودی افزایش پیدا می‌کند. یکی از ویژگی‌های جالب این آزمون این است که در صورتی که داوطلب به یک سوال پاسخ درست ندهد، سوال بعدی برای وی ساده‌تر خواهد بود. این ویژگی دولینگو را به یک آزمون جامع زبان انگلیسی تبدیل کرده است.

مهارت های زبان در آزمون دولینگو چیست؟

آزمون دولینگو ۴ بخش اصلی دارد که شامل مهارت‌های خواندن (Reading)، مکالمه (Conversation)، شنیدن (Listening) و نوشتن (Writing) است. در آزمون Duolingo، داوطلبین باید تفاوت بین واژه‌های انگلیسی درست و غلط را تشخیص دهند، جملات و کلمات ناقص را تکمیل کنند، یک عکس را توصیف نمایند، به صورت شفاهی بخش‌هایی را روخوانی کنند، به متونی که در یک بخش نوشته شده پاسخ دهند و جملاتی که می‌شنوند را تایپ کنند.

در پایان آزمون دولینگو، یک مصاحبه ویدیویی از متقاضی گرفته می‌شود که در آن فرد شرکت کننده باید از بین دو عنوانی که به وی داده شده است، یکی را انتخاب کند و در مورد آن صحبت کند و مطالبی را بنویسد.
در واقع هر متقاضی دارای دو انتخاب برای موضوع سوال در بخش مصاحبه ویدیویی و نمونه رایتینگ است.
در بخش مصاحبه، متقاضی بین ۱ تا ۳ دقیقه صحبت می‌کند و تا حداکثر ۵ دقیقه به نوشتن می‌پردازد. برای این بخش‌ها یک تایمر در نظر گرفته شده است.
زمانی که آزمون به اتمام رسید، متقاضی ظرف ۴۸ ساعت، یک ایمیل دریافت می‌کند که حاوی لینکی است که فرد می‌تواند در روند درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه از آن استفاده کند.
معمولا مسئول ارزیابی آزمون، پاسخ‌های شما را قبل از اشتراک‌گذاری نتیجه با دانشگاه مورد نظر، مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که از عملکرد خود در امتحان راضی نبودید، می‌توانید دوباره در آزمون شرکت کنید.

نمرات آزمون دولینگو چگونه محاسبه می شوند؟

نمرات آزمون دولینگو براساس مقیاس ۱۰ تا ۱۶۰ محاسبه می‌شوند. این نمرات حاصل تمامی مهارت‌های فرد در حوزه زبان انگلیسی است و می‌تواند با سایر آزمون‌ها و مدارک معتبر زبان در دنیا مقایسه شود. حداقل نمره زبان مورد قبول آزمون دولینگو به دانشگاه مورد نظر دانشجو، وابسته است و ممکن است برحسب رشته، مقطع تحصیلی و نوع دانشگاه نمره تعیین شده آزمون متفاوت باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای آزمون زبان دولینگو چیست؟

  • پاسپورت، گواهینامه رانندگی و یا شناسه دولتی
  • دسترسی به اینترنت مطمئن و پرسرعت به مدت ۶۰ دقیق
  • کامپیوتر و یا لپ تاپ با مواردی نظیر جستجوگر هماهنگ با آزمون (مثل گوگل کروم)، میکروفون، اسپیکر صوتی و دوربین جلو (Camera)
  • داشتن کردیت کارت معتبر جهت پرداخت هزینه شرکت در آزمون
آیا می توان به نمره آزمون های شبیه ساز رایگان دولینگو اعتماد کرد؟

نمونه سوالات دولینگو کمک می‌کنند تا با انواع سوالاتی که قرار است در آزمون نهایی دولینگو به آنها پاسخ دهید، آشنا شوید. در واقع نمونه سوالات (sample test) کمک می‌کنند تا آمادگی بهتری برای آزمون واقعی داشته باشید.
نمونه سوالات دولینگو رایگان است و می‌توانید به طور نامحدود در آن‌ها شرکت کنید. زمانی که این نمونه سوالات را انجام می‌دهید، نتیجه آزمون میانگین نمره و امتیازتان را به شما نشان می‌دهد.
باید به این موضوع توجه داشته باشید که نمونه سوالات آزمون دولینگو ۴۵ دقیقه از آزمون واقعی دولینگو کوتاه تر است، یعنی مدت زمان آن تنها ۱۵ دقیقه است. بنابراین دامنه امتیازدهی آن دقت کمتری دارد و نمره آن به رسمیت شناخته نمی‌شود. زمانی که به خوبی با نمونه سوالات آزمون خود را آماده کردید، می‌توانید برای آزمون نهایی دولینگو ثبت نام کنید.

ثبت نام آزمون دولینگو چگونه انجام می گیرد؟

برای ثبت نام در آزمون دولینگو ابتدا باید به سایت رسمی دولینگو مراجعه کنید و برای خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. با انجام این کار، هدف شما از ثبت نام و شرکت در آزمون پرسیده می‌شود که شامل گزینه هایی نظیر پذیرش تحصیلی کارشناسی، پذیرش تحصیلی مقاطع تکمیلی، پذیرش تحصیلی مدارس راهنمایی و دبیرستان، درخواست شغلی و یا ارتقاء کاری و … است.
در نهایت با کلیک بر روی گزینه create an account یک حساب کاربری با اکانت جیمیل (Gmail) و یا سایر ایمیل‌های شخصی برای شما ساخته می‌شود. سپس در صفحه بعدی شما با گزینه‌های زیر روبرو می‌شوید:

  • نمونه سوالات آزمون ۱۵ دقیقه ای رایگان (PRACTICE TEST)
  • پرداخت هزینه آزمون نهایی با مبلغ ۴۹ دلار (Purchase the test)

همانطور که قبلا اشاره کردیم، انجام آزمون اصلی دولینگو ۶۰ دقیقه زمان می‌برد که با گزینه دانلود آغاز می‌شود.

در زمان برگزاری آزمون اصلی دولینگو، ناظر امتحان ویدیوی شما را بررسی می‌کند تا از رعایت اصول و قوانین آزمون مطمعن شود. قوانین آزمون دولینگو شامل موارد زیر است:

• عدم استفاده از گوشی موبایل، تبلت و یا هر دستگاه دیگری در حین پاسخگویی به سوالات
• عدم نگاه کردن به فضای خارج از صفحه لپ تاپ یا کامپیوتر

اگر این دو مورد را در حین مدت زمان آزمون دولینگو رعایت نکنید، باید مجددا آزمون را انجام دهید.

شما می توانید برای اطلاع از تمامی قوانین وضع شده توسط دولینگو به بخش FAQs وب سایت مراجعه کنید، شایان ذکر است که این قوانین در راهنمای اولیه شروع آزمون نیز به شما نمایش داده می‌شوند.

نمره زبان دولینگو چند است و چگونه محاسبه می شود؟

نمره زبان آزمون دولینگو حداکثر ۱۶۰ است. این آزمون در ۴ بخش امتیازبندی شده است. نتایج آزمون شامل مجموع امتیازات در قسمت‌های مختلف مکالمه (Conversation)، توانایی تولید(Production)، سواد خواندن و نوشتن (Literacy) و درک مطلب (Comprehension) است.

نتایج آزمون دولینگو Duolingo با چه نمراتی از آیلتس مطابقت می کند؟

نمره زبان ۱۰ دولینگو معادل نمره ۱٫۵ آیلتس
نمره زبان ۱۵ دولینگو معادل نمره ۲ آیلتس
نمره زبان ۲۰ تا ۲۵ دولینگو معادل نمره ۲٫۵ آیلتس
نمره زبان ۳۰ تا ۴۰ دولینگو معادل نمره ۳ آیلتس
نمره زبان ۴۵ تا ۵۰ دولینگو معادل نمره ۳٫۵ آیلتس
نمره زبان ۵۵ تا ۶۰ دولینگو معادل نمره ۴ آیلتس
نمره زبان ۶۵ تا ۷۰ دولینگو معادل نمره ۴٫۵ آیلتس
نمره زبان ۷۵ تا ۸۰ دولینگو معادل نمره ۵ آیلتس
نمره زبان ۸۵ تا ۹۰ دولینگو معادل نمره ۵٫۵ آیلتس
نمره زبان ۹۵ تا ۱۰۰ دولینگو معادل نمره ۶ آیلتس
نمره زبان ۱۰۵ تا ۱۱۰ دولینگو معادل نمره ۶٫۵ آیلتس
نمره زبان ۱۱۵ تا ۱۲۰ دولینگو معادل نمره ۷ آیلتس
نمره زبان ۱۲۵ تا ۱۳۰ دولینگو معادل نمره ۷٫۵ آیلتس
نمره زبان ۱۳۵ تا ۱۴۰ دولینگو معادل نمره ۸ آیلتس
نمره زبان ۱۴۵ تا ۱۵۰ دولینگو معادل نمره ۸٫۵ آیلتس
نمره زبان ۱۵۵ تا ۱۶۰ دولینگو معادل نمره ۹ آیلتس

نتایج آزمون دولینگو Duolingo با چه نمراتی از تافل مطابقت می کند؟

نمره زبان ۱۰ تا ۲۵ دولینگو معادل صفر تافل
نمره زبان ۳۰ دولینگو معادل نمره یک تافل
نمره زبان ۳۵ دولینگو معادل ۲ تا ۴ تافل
نمره زبان ۴۰ دولینگو معادل نمره ۵ تا ۸ تافل
نمره زبان ۴۵ دولینگو معادل ۹ تا ۱۳ تافل
نمره زبان ۵۰ دولینگو معادل نمره ۱۴ تا ۱۹ تافل
نمره زبان ۵۵ دولینگو معادل ۲۰ تا ۲۵ تافل
نمره زبان ۶۰ دولینگو معادل نمره ۲۶ تا ۳۱ تافل
نمره زبان ۶۵ دولینگو معادل ۳۲ تا ۳۷ تافل
نمره زبان ۷۰ دولینگو معادل نمره ۳۸ تا ۴۳ تافل
نمره زبان ۷۵ دولینگو معادل ۴۴ تا ۴۹ تافل
نمره زبان ۸۰ دولینگو معادل نمره ۵۰ تا ۵۵ تافل
نمره زبان ۸۵ دولینگو معادل ۵۶ تا ۶۱ تافل
نمره زبان ۹۰ دولینگو معادل نمره ۶۲ تا ۶۷ تافل
نمره زبان ۹۵ دولینگو معادل ۶۸ تا ۷۳ تافل
نمره زبان ۱۰۰ دولینگو معادل ۷۴ تا ۷۹ تافل
نمره زبان ۱۰۵ دولینگو معادل ۸۰ تا ۸۵ تافل
نمره زبان ۱۱۰ دولینگو معادل ۸۶ تا ۹۱ تافل
نمره زبان ۱۱۵ دولینگو معادل ۹۲ تا ۹۶ تافل
نمره زبان ۱۲۰ دولینگو معادل ۹۷ تا ۱۰۲ تافل
نمره زبان ۱۲۵ دولینگو معادل ۱۰۳ تا ۱۰۷ تافل
نمره زبان ۱۳۰ دولینگو معادل ۱۰۸ تا ۱۱۲ تافل
نمره زبان ۱۳۵ دولینگو معادل ۱۱۳ تا ۱۱۵ تافل
نمره زبان ۱۴۰ دولینگو معادل ۱۱۶ تا ۱۱۸ تافل
نمره زبان ۱۴۵ دولینگو معادل ۱۱۹ تافل
نمره زبان ۱۵۰ تا ۱۶۰ دولینگو معادل ۱۲۰ تافل

مدت زمان اعتبار آزمون زبان دولینگو چقدر است؟

آزمون دولینگو تا دو سال اعتبار دارد و شما می‌توانید نتیجه آن را مستقیما از طریق وب سایت دولینگو به موسسه آموزشی و دانشگاه مورد نظر خود در خارج از کشور ارسال کنید. شایان ذکر است که هیچگونه محدودیتی برای ارسال گزارش نتیجه آزمون به موسسات آموزشی در این دو سال وجود ندارد.
نکته قابل توجه اینجاست که آزمون دولینگو بیشتر برای پذیرش تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای سایر برنامه‌های مهاجرتی کانادا که نیاز به مدرک زبان انگلیسی دارد، فرد ملزم به ارائه مدارک آیلتس و تافل است.

اشتراک گذاری

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های مرتبط

آزمون تعیین سطح

اگر در مشاهده و شرکت در آزمون با گوشی (آیفون) مشکل دارید از این لینک استفاده کنید

آزمون زبان دولینگو Duolingo چیست؟

آزمون‌های زبانی که تاکنون مورد پذیرش دانشگاه‌های کانادا قرار می‌گرفت، تنها شامل آیلتس آکادمیک، تافل و یا CELPIP بود. با توجه به گسترش اپیدمی کرونا