ارشد وزارت بهداشت | دکتری وزارت بهداشت | لیسانس به پزشکی | جزوات کنکور بهداشت | مشاوره ارشد وزارت بهداشت | کنکور سراسری

سم شناسی

در تاریخ : 19 آذر 1395
نظرات : 0
بازدیدها : 1811
  • Like
  • 0
سم شناسی مطالعه علمی اثرات نامطلوب که در موجودات ناشی از مواد شیمیایی است، می باشد. مطالعات سم شناسی مستلزم مشاهده و گزارش علایم، مکانیسم، تشخیص و درمان مواد سمی، به ویژه در رابطه با مسمومیت ناشی از سم در انسان است.

سم شناسی شامل عوامل محیطی و ترکیبات شیمیایی موجود در طبیعت، و همچنین ترکیبات دارویی است که برای استفاده های پزشکی توسط انسان سنتز شده است. این مواد سمی ممکن است اثراتی در موجودات زنده از جمله اختلال در الگوهای رشد، ناراحتی، بیماری و مرگ را ایجاد کند.

اهمیت دوز مواد سمی:
دوز مواد سمی عامل مهمی در سم شناسی است و ازجمله ابزار های اصلی طبقه بندی سمیت مواد شیمیایی می باشد.
در تحقیقات علمی، موش یا جانشین های دیگر معمولا برای تعیین سمیت استفاده می شود و داده های حاصل به انسان تعمیم داده می شود.

چندین شاخه سم شناسی، که به عنوان رشته های فرعی و یا تخصصی ، در جنبه های خاصی از سم شناسی تمرکز دارند و شامل موارد زیر می باشند:
سم شناسی پزشکی
سم شناسی پزشکی قانونی
سم شناسی آبزیان
سم شناسی شیمی
سم شناسی بالینی
سم شناسی محیط زیست

تفاوت سم شناسی و داروشناسی :
سم شناسی و داروشناسی هر دو به مطالعه درک درستی از خواص شیمیایی و اقدامات خود بر روی بدن می پردازند، اما تفاوت قابل توجهی در زمینه های دیگر با یکدیگر دارند.
فارماکولوژی در درجه اول به اثر درمانی مواد دارویی و اینکه چگونه می توان از آنها به طور موثر برای هدف پزشکی استفاده کرد، تمرکز دارد. در مقابل، سم شناسی است که بیشتر به عوارض حاصل از مواد شیمیایی بر روی موجودات زنده می باشد، می پردازد. سم¬شناسان بیشتر به اندازه گیری خطر مواد خاصی با ابزار ارزیابی ریسک می پردازند.

بخشی از فرصت های شغلی سم شناسان:
مراکز تحقیقاتی ، صنایع(دارویی ، شیمیایی ، غذایی و … ) مراکز کنترل و نظارت برسموم ، آزمایشگاه های سم شناسی ، مراکز پزشکی قانونی ، سازمان های مرتبط با سموم از قبیل حفظ نباتات و محیط زیست می باشد.

رشته های کارشناسی که برای ورود به کارشناسی ارشد سم شناسی مجازند :
حشره شناسي پزشكي و مبارزه باناقلين، شيمي، فارماكولوژي ميكروب شناسي، علوم آزمايشگاهي، علوم بيولوژي (جانوري- سلولي مولكولي-گياهي- ميكروبيولوژي و ژنتيك)- بيوشيمي، شيمي موادغذايي، بهداشت عمومي، بهداشت حرفه اي، بهداشت محيط،تغذيه، گياه پزشكي، علوم و صنايع غذايي، فيزيولوژي، ايمني شناسي، پرستاري، سم شناسي، داروشناسي، بيهوشي، ميكروبيولوژي، زيست شناسي، علوم دارويي، ويروس شناسي، انگل شناسي، گياهان دارويي، بهداشت و بازرسي گوشت، دكتري عمومي پزشكي، دكتر عمومي داروسازي، دكتري عمومي دامپزشكي.

بسته های آموزشی گروه آموزشی استاد رضازاده شامل جزوات تالیفی برترین اساتید مدرس دوره های ارشد می باشد. این جزوات که شامل درسنامه فصل به فصل میباشد مناسب برای کسانی است که امکان شرکت در کلاسهای حضوری را ندارند. همچنین مجموعه جمع آوری شده شامل همه نکات اصلی و اساسی از تمام منابع است که آموخته های شما را تکمیل می کند و مناسب  برای همه داوطلبان در ایام نزدیک آزمون است.

همچنین مشاوره و برنامه ریزی و روش مطالعه جزوات در کنار بسته های آموزشی به داوطلبان ارائه می شود.


ضرایب و دروس سم شناسی

نام دروس

ضریب

شیمی عمومی

2

بیوشیمی

2

زیست شناسی عمومی

2

سم شناسی

1

داروشناسی

1

زبان عمومی

2 بیوشیمی
 شیمی عمومی
 زبان پزشکی
گروه آموزشی استاد رضازاده

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود