ارشد وزارت بهداشت | دکتری وزارت بهداشت | لیسانس به پزشکی | جزوات کنکور بهداشت | مشاوره ارشد وزارت بهداشت | کنکور سراسری

» » » کارشناسی ارشد رشته ژنتیک انسانی

کارشناسی ارشد رشته ژنتیک انسانی

در تاریخ : 28 آبان 1395
نظرات : 0
بازدیدها : 1206
  • Like
  • 0
درابتدای امر قابل ذکر است که ژنتیک انسانی متفاوت از ژنتیک پزشکی است و این دو رشته همیشه توسط داوطلبین به اشتباه گرفته می شود. ژنتیک انسانی تخصصی از پزشکی می باشد که در آن به تشخیص و مدریت اختلالات ژنتیکی پرداخت می شود. این رشته در کارشناسی ارشد به عنوان ژنتیک انسانی و در مقطع دکترا با عنوان ژنتیک پزشکی که دامنه وسیع تر دارد مطرح می شود.
 
با پیشرفت علم ، علم ژنتیک نیز با کشفیان استادانی همچون مندل شکل گرفت. به‌سرعت مشخص شد که بسیاری از بیماری‌ها در انسان ژنتیکی هستند که برخی از آن‌ها رایج‌تر و برخی نادرترند. مکانیسم مولکولی بسیاری از بیماری‌ها که الگوی توارث ساده مندلی دارند معلوم شد و علت بسیاری از موارد دیگر هنوز مشخص نشده است. برخی از بیماری‌های ژنتیکی الگوی توراثی مشخص داشته و حتی ژن مورد نظر نیز کشف شده ولی هنوز فنوتایپ ایجاد شده قابل توضیح نیست.
 
امروزه ژنتیک پزشکی یکی از مهمترین شاخه‌های علم ژنتیک است که با زندگی مردم پیوند نزدیکی دارد. در تمام مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی حضور مشاورین ژنتیک الزامی می‌باشد. همچنین پیشرفت در حوضه‌های مختلف می‌تواند منجر به کسب موفقیت در درمان یا بهبود بسیاری از بیماری‌ها گردد. مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی در تولید داروها تحولی در ژنتیک پزشکی ایجاد نموده است. ساخت هورمون رشد، انسولین و داروهایی نظیر هیدروکسی مورفین و غیره و نیز پیشرفت در ژن درمانی در درمان بیماری‌هایی نظیر سیستیک فایبروزیس ، کمبود آدنوزین دآمیناز و استفاده از آنتی سنس RNA ها در درمان دیستروفی عضلانی دوشن بسیار امید بخش بوده است.

ژنتیک پزشکی : شاخه‌ای از ژنتیک انسانی که انتقال یک صفت از نسلی به نسل دیگر را در انسان و در ارتباط با سلامت و بیماری مورد بررسی قرار می‌دهد ژنتیک پزشکی می‌نامند. دانشجویان این رشته در زمینه های ، ژنتیک سرطان، ژنتیک اختلالات تکاملی،ژنتیک اختلالات التهابی، ژنتیکی بیماری ها،ژنتیک کلیوی، بیماری های خود ایمنی، و ... پژوهش و کار کنند. این رشته یکی دیگر از رشته های پر طرفدار و البته دشوار برای قبولی در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت می باشد.

دانشگاه های پذیرنده دانشجو در این رشته شامل موارد زیر می باشند:
دانشگاه علوم پزشکی تهران- دانشگاه علوم پزشکی تبریز-دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس-دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی-دانشگاه علوم پزشکی بقیت اله -دانشگاه علوم پزشکی ایران-دانشگاه اصفهان-دانشگاه علوم پزشکی بابل- دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس- -دانشگاه علوم پزشکی زنجان-دانشگاه علوم پزشکی شیراز-دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد-دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی-دانشگاه علوم پزشکی اهواز-دانشگاه علوم پزشکی مشهد-دانشگاه علوم پزشکی یزد-دانشگاه علوم پزشکی کرمان

ژنتیک انسانی محبوبیت بسیار بالایی در بین داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت دارد و جزو 3 رشته برتر این آزمون محسوب می شود، از این رو همواره رقابت برای به دست آوردن صندلی دانشگاهی در رشته ژنتیک انسانی بسیار بالا خواهد بود.

دپارتمان تحصیلی استاد رضازاده از مشاورین با تجربه در زمینه کنکور کارشناسی ارشد استفاده می کند. در این دپارتمان روش های موفقیت در کارشناسی ارشد وزارت بهداشت در اختیار داوطلبان کنکور قرار می گیرد. داوطلبان می توانند از روش های برنامه ریزی دروس آزمون کارشناسی ارشد این رشته  و همچنین منابع کمک آموزشی کنکور کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی اطلاعات لازم را کسب نمایند.


گروه آموزشی استاد رضازاده

بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود